مهدکودک و پیش‌دبستانی بوستان آبی
section background

وبلاگ بوستان آبی

رفتار با کودک بد غذا، درمان مشکلات تغذیه‌ای

رفتار با کودک بد غذا، درمان مشکلات تغذیه‌ای

روزنامه ابتکار: بی‌اشتهایی یا بد غذای کودکان، یکی از مشکلات جدی تغذیه‌ای است که اکثر والدین با آن دگیر هستند و از این مسئله رنج می‌برند، البته حق هم دارند، چراکه همین امر ممکن است منجر به سوءتغذیه جدی فرزندانشان بشود.

با کودکان بدغذا چگونه رفتار کنیم؟

به همین علت حتما باید دانست که تنها گرسنگی نیست که کودک را بسوی غذا می‌کشاند و یا فقط سیر بودن موجب دوری از غذا نمی‌شود، بلکه عوامل گوناگونی مانند؛ عادت‌های خانواده و آموزش‌هایی که کودک در خانواده فرا گرفته است بر اشتهای کودک تاثیر می‌گذارند.

 استقلال‌طلبی و رشدِ ذهنی یکی از شاخص‌های اصلی دوران کودکی است که با ایجاد تغییرات شخصیتی در این دوران نسبت به سنین پایین‌تر همراه است. این مسئله می‌تواند با ایجاد روحیه استقلال طلبی در کودکان موجب بی‌نظمی در عادات غذایی آنها شود.

امروزه تغذیه کودک خیلی آسان نیست ممکن است کودکان نوپا یا پیش‌دبستانی یک غذا را ۳ روز پیاپی بخورند و روز چهارم از خوردن آن خودداری کنند و حتی حاضر به چشیدن آن هم نشوند. این مسئله نشاندهنده نداشتن یک الگوی غذایی مشخص در این کودکان است و ناشی از حس استقلال‌طلبی و میل به انتخاب غذا توسط خود آنهاست.

با توجه به نقش رفتار مادر در شکل‌گیری عادات غذایی کودک به منظور کاهش مشکل بدغذایی کوکان، توجه به برخی نکات تغذیه‌ای ضروری است. نکاتی که والدین در غذا دادن به کودکان بد غذا و کم اشتها باید رعایت کنند:

-کودک برای خوردن باید احساس گرسنگی کند. فعالیت پیش از غذا، مصرف نکردن شیرینی، شربت و مایعات شیرین در بین وعده‌های غذایی و خواب آلوده نبودن به این امر کمک می‌کند.

-از غذاهای مورد علاقه آنها استفاده شود.

-در دادن غذا به کودک باید صبور بود.

-باید هنگام غذا دادن به کودک با او صحبت کرد و او را به خوردن غذا تشویق کرد.

-زمان خوردن غذا را می‌توان با ابراز محبت برای کودک لذت بخش کرد.

-در زمانی‌که کودک با علاقه غذا می‌خورد می‌توان از او تعریف و تمجید کرد.

-غذای کودک را باید به روش‌های مختلف همچون دادن غذای جدید، تغییر در ترکیب غذاها، مزه، بافت، نحوه طبخ، تزئین غذاها به شکل حیوانات، گل و عروسک و استفاده از بشقاب‌های رنگین متنوع کرد.

-در صورت امتناع از غذا، می‌توان آن را با غذای مورد علاقه‌اش مخلوط کرد یا آن را در فرصتی دیگر امتحان کرد.

-سفره غذای کودک در محیطی تمیز، آرام، دوستانه، راحت، مطمئن و همراه با دیگران باشد.

-ساعات برنامه غذایی کودک متغیر نباشد، باید فاصله زمانی بین مصرف میان وعده را با وعده اصلی رعایت کرد.

-در زمان غذاخوردن، کودک نباید خیلی گرسنه یا خیلی خسته باشد.

-باید اجازه داد کودک خود در مورد سیر شدنش تصمیم بگیرد. اگر در یک وعده مقدار کمتری غذا بخورد مسلما در وعده دیگر جبران خواهد کرد.

-غذاها را نباید خیلی زود و براساس تمایل کودک عوض کرد.

-برای خوردن غذا جایزه در نظرگرفته نشود.

-نباید انتظار داشت کودک خیلی تمیز و مرتب مطابق با خواسته شما غذا بخورد. ریخت و پاش غذا را می‌توان با ملایمت و به تدریج محدود کرد.

پیشنهاد غذاهای جدید

بهترین راه پیشنهاد دادن غذای جدید این است که مادر غذا را درست کرده و مقدار کمی در کنار بشقاب کودک بگذارد و اجازه دهد کودک غذا را بچشد و اگر دوست نداشت آن را از دهانش درآورده و در کنار بشقابش بگذارد.

 اگر کودک دوست داشت بعنوان جایزه، یک نوع غذای مورد علاقه او را درست کنید. مدت زیادی طول می‌کشد که کودک غذای جدید را دوست داشت باشد. اگر کودک غذایی را دوست نداشت غذا را چند روز بعد دوباره به او بدهید.

 استفاده از غذهای متنوع

غذاهایی که مادر برای کودک تهیه می‌کند باید شامل هر چهار گروه غذایی باشد. اجازه دهید کودک انواع مختلف غذا را امتحان کند حتی اگر مادر آن غذا را دوست ندارد. کودک احتیاج به تصمیم‌گیری در مورد انتخاب غذای مورد علاقه خود دارد. همچنین مادر نباید انتظار داشته باشد کودک غذاهای متنوع را دوست داشته باشد.

منبع: نی نی بان

در بارداری تا کودک‌‌یاری      برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه