مهدکودک و پیش‌دبستانی بوستان آبی
section background

وبلاگ بوستان آبی

دندان درآوردن کودکان، همه چیز درباره تجربه جدید

دندان درآوردن کودکان، همه چیز درباره تجربه جدید

دانشنامه پزشکی: رویش دندان ها تقریبا از سن ۸ ماهگی شروع می شود و تا یک سالگی که دندان های کناری می رویند ادامه می یابد. سپس این روند متوقف شده و بعد از آن در ۱۶ ماهگی دندان های چهارم شیری رشد می کنند.

به عبارتی جای دندان نیش خالی است و دندان های کنار می رویند. در نهایت نوبت به دندان های نیش می رسد. البته این روند رشد همیشه سر موقع نیست. گاهی ممکن است ۵-۶ ماه از این تاریخ ها زودتر یا دیرتر دندان ها رشد کنند و این موضوع طبیعی است.

دندان در آوردن کودک

رویش دندان شیری با مشکلاتی همراه است که از آن جمله می توان به خارش اشاره کرد. در این سن کودکان همه چیز را به دهان می برند تا خارش لثه را کاهش دهند.

بهترین وسیله برای تسکین درد و خارش استفاده از دندانی های پلاستیکی است که باید والدین انواع استاندارد را از داروخانه ها تهیه کنند و به کودک بدهند تا به دهان ببرد.

فشار آوردن لثه روی این دندانی ها به تسکین درد و رشد سریع تر دندان کمک می کند. توصیه می کنم والدین بندی به این دندانی بسته و آن را دور گردن کودک بیندازند تا هم دندانی از دست کودک روی زمین نیفتد و آلوده نشود و هم برخی انواع کوچک تر باعث خفگی کودک نشوند و مادر بتواند به راحتی آن را از دهان کودک بیرون بکشد.

تب و اسهال نیز گرچه خیلی مرتبط با رویش دندان نیست اما با آغاز روییدن دندان ها در برخی کودکان مشاهده می شود که می توان آن را با قطره استامینوفن تسکین داد.

ریزش آب دهان از دیگر علائم دندان درآوردن است و برخلاف عقاید رایج فرقی
نمی کند کودک آب دهان را قورت دهد یا بیرون بریزد. در هر صورت آب دهان باعث مشکل نمی شود.

استفاده از ژل های بی حس کننده دندان نیز چون معمولا روی موضع مالیده نمی شوند و همزمان لب و زبان کودک را بی حس می کنند و باعث می شود کودک زبانش را گاز بگیرد هم مناسب نیست.

اما استفاده از ژل در صورتی که دقیقا روی موضع مالیده شود و چند لحظه بعد با دستمال پاک شود ایرادی ندارد با این حال استفاده زیاد از آن به مدت طولانی توصیه نمی شود. برای پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی با آغاز رویش دندان ها لازم است والدین دندان کودک را تمیز کنند.

برای این کار می توان از مسواک های انگشتی یا گاز استریل نمدار استفاده کرد. نباید به کودک موقع خواب شیشه شیر یا شیشه حاوی آبمیوه های شیرین داد. نباید اجازه داد شیشه در دهان کودک بماند و به خواب برود اما اگر کودک با نوشیدن شیر به خواب می رود کافی است قبل از خواب مقداری آب به کودک بنوشانید.

قدیمی ها برای تسریع رویش دندان ها قند روی لثه می سابیدند که این کار اصلا توصیه نمی شود زیرا تنها باعث زخم لثه و التهاب آن می شود اما استفاده از
گوشت نیم پز را توصیه می کنیم زیرا تقریبا همانند دندانی عمل می کند.

منبع: نی نی بان

در بارداری تا کودک‌‌یاری      برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

با ما در تماس باشید

02188637071 - bostaneabi.com -          

در یک نگاه

مهدکودک و پیش دبستانی بوستان آبی با سالها تجربه در تلاش است که بهترین فضای آموزشی، مفرح و صمیمی برای کودک دلبند شما فراهم کند.

مرکز جدید پیش دبستانی بوستان آبی هم آغاز به‌کار کرد! جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.