مهدکودک و پیش‌دبستانی بوستان آبی
section background

وبلاگ بوستان آبی

بچه دار شدن مردان، آمادگی برای پدر شدن

بچه دار شدن مردان، آمادگی برای پدر شدن

شهرزاد: پدرها هم دل دارند! آن‌ها هم باید بدانند حالا که عنوان پدری را به دوش می‌‌کشند چه وظایفی به گردن‌شان است و اصلا چطور باید این مهم‌ را اجرا کنند و آیا بلدند همان‌طور که مامان‌ها کودک را به خود وابسته می‌کنند نقش مهمی در دنیای عاطفی فرزندشان بر عهده بگیرند؟ همه این موارد را به طور مختصر و مفید در چند خط صحبت مردانه با هم مرور می‌کنیم.

خرج بچه را می‌توانم بدهم؟

  • کمترین حقوق ممکن را هم در جامعه بگیرید بازهم افراد مشابه شما در جامعه هستند و با همان حقوق خرج همسر و فرزندان‌شان را می‌دهند.
  • یادتان باشد به هیچ وجه مانند رفقای مجرد یا ولخرج‌تان به دنبال ظواهر نباشید و بخشی از درآمدتان را که در اثر صرفه‌جویی بلاتکلیف مانده برای روز مبادای فرزندتان پس‌انداز کنید.
  • اگر همسرتان پیش از تولد ذوق خرید برای فرزندتان را دارد نباید در برابرش بایستید در عوض بنشینید و با هم حساب کتاب کنید و بودجه مورد نظرتان را درست خرج کنید. مثلا اجازه ندهید اطرافیان در سیسمونی فرزندتان اجناس و لباس‌های به‌درد نخور که تنها نقش دکور دارند را خریداری کنند. در مقابل پول این اشیا را در یک حساب بانکی برای فرزندتان قرار دهید.

آمادگی برای پدر شدن

  • اگر فرزندتان را دوست دارید می‌توانید دنبال شغل دوم باشید یا به طور عاقلانه ( نه بدون برنامه‌ریزی و توجه به عوامل اقتصادی و تجاری) با شخصی شریک شوید و یک تجارت سالم را پایه‌گذاری کنید.
  • از همان ابتدا به فرزندتان یاد دهید که برای هرچه می‌خواهد تلاش کند و او را مصرف‌گرا بار نیاورید. در غیر این صورت با افزایش سن توقعاتش هم گسترده‌تر و بیشتر می‌شوند.

آن‌قدر مرد شده‌ام که پدر کسی باشم؟

  • قبل از هرچیز باید بدانید که کودک در تمام دوران زندگی‌اش به وجود شما  در اطرافش نیاز دارد. اگر خود را در کار غرق کنید در آینده‌ای نه چندان دور مادر و فرزندان یک گروه صمیمی و پشتیبان را در خانواده تشکیل می‌دهند و شما که همیشه خود را بیرون از منزل سرگرم کرده بودید، در این گروه نقش پررنگی ندارید.
  • کودک به نقش حامی و قدرتمند شما نیاز دارد. برای حضور موثر در تمامی مراحل زندگی فرزندتان باید خودتان را عادت دهید. برای این منظور در تمامی آنچه به فرزندتان مربوط می‌شود از معاینه پزشک تا تفریح و تصمیم برای شرکت در یک کلاس آموزشی شرکت کنید. دادن این مسئولیت‌ها به مادر شاید روزانه چند ساعتی شما را در برنامه فشرده‌تان جلو ببرد اما در دراز مدت همان تیمی که شما در آن عضو نیستید را ایجاد می‌کند که سبب آزار تک تک اعضای خانواده می‌شود.
  • برای این‌که بدانید دختر یا پسرتان در هر سنی چه نیازهایی دارد کتاب بخوانید. کتاب تربیت کودک مخصوص جنس زن نیست.

چطور پدر خوبی‌ باشم؟ پدر خوب بودن فقط به معنی تهیه احتیاجات مادی، پوشک عوض کردن و غذا دادن به کودک نیست. برای این‌که پدر خوبی باشید ابتدا باید همسر خوبی باشید و در تمام مراحل پرورش و تربیت کودک پشتیبان بانوی‌تان باشید. همین‌طور که فرزندتان بزرگ می‌شود سعی کنید به او در یادگیری موارد مختلف کمک کنید، از چهار دست و پا راه رفتن و تاب‌بازی تا دیکته. حتما صحبت کردن آرام و مشورت را به او بیاموزید و فضای امنی را فراهم کنید تا در تمام مراحل زندگی در سختی‌ها به جای روی آوردن به عوامل منفی به شما و مادرش پناه بیاورد. به مامان خانم وقت استراحت دهید: همسرتان باید حمایت‌ها و نقش پررنگ شما را در تربیت فرزند احساس کند. بنابراین همیشه خودتان را در برنامه تربیت کودک موظف بدانید و در  کوچکترین بخش‌ها ایفای نقش کنید. حتی اگر خسته هم هستید، فرزندتان را حمام کنید، به او غذا بدهید یا شب‌هایی که بی‌تابی می‌کند شما هم برای آرام کردنش بیدار شوید. اگر هم در آغوش شما آرام نمی‌شود از جای‌تان بلند شوید و کنار همسرتان بنشینید زیرا فکر این که تمام شب بیداری‌ها برای خانم اختصاص یافته همسرتان را خیلی آزار می‌دهد.

به رفتار خود دقیق شوید: از حالا به بعد فرزندتان شما را الگوی خود قرار می‌دهد و برای تربیت فرزندی نمونه باید ابتدا خودتان الگوی مناسبی برایش باشید.

همیشه برایش دوست‌داشتنی نیستید. شما قبل از این‌که رفیق فرزندتان باشید پدر او هستید و نباید همیشه به میل فرزندتان رفتار کنید.

گاهی به غرایزتان اعتماد کنید: از همان ابتدای تولد فرزندتان سعی کنید کمی هم به ندای درون‌تان گوش دهید. لازم نیست تمام نکات پرورش کودک مو به مو برای‌تان دیکته شود. مثلا فرزندتان را آن‌طور که حس پدرانه‌تان به شما می‌گوید بخوابانید یا به او عشق بورزید.

صبوری فراموش نشود: فراموش نکنید که دنیای والدی نقاط تیره هم دارد. از همین بدو تولد فرزندتان تمام توان‌تان را خرج کنید که با نگرشی مثبت و مَنِشی سنگین رفتار فرزندتان را زیر نظر بگیرید. گاهی این بچه شما را به ستوه می‌آورد اما رفتارهای نادرست او نباید بر عشق شما اثر بگذارد. در چنین مواقعی با تدبیری هوشمندانه اشتباه او را گوشزد کنید و راه اصلاحش را با زبانی خوش به او بیاموزید.

تفریح‌های ساده شما را به فرزندتان نزدیک می‌کند: فرزندتان را روی شانه خود بگذارید، اسب او شوید، با او پرش‌های کانگورویی انجام دهید، برایش روزنامه ورزشی بخوانید، او را به حمام بروید و با اسباب‌بازی‌هایش سرگرمش کنید، حین تعویض پوشکش برایش آوازهای من‌در آوردی بخوانید، با هم عکس‌های مهیج بگیرید، در یک گوشه خانه یک چادر ساده بزنید در آن به اردو بروید، برایش تاب درست کنید، گاهی با هم یک کیک با اسنک سبک بپزید و مامان خانم را غافلگیر کنید.

منبع: نی نی بان

در بارداری تا کودک‌‌یاری      برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

با ما در تماس باشید

02188637071 - bostaneabi.com -          

در یک نگاه

مهدکودک و پیش دبستانی بوستان آبی با سالها تجربه در تلاش است که بهترین فضای آموزشی، مفرح و صمیمی برای کودک دلبند شما فراهم کند.

مرکز جدید پیش دبستانی بوستان آبی هم آغاز به‌کار کرد! جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.