مهدکودک و پیش‌دبستانی بوستان آبی
section background

وبلاگ بوستان آبی

بهترین کتاب برای کودکان، چه پیشنهادی دارید؟

بهترین کتاب برای کودکان، چه پیشنهادی دارید؟

کیت، گربه‌ و ماه
نویسنده و تصویرگر: دیوید الموند و استفن لامبرت
م‍ت‍رج‍م: ناهید معتمدی
تعداد صفحه: 32
قیمت: 1800 تومان(چاپ سال 90)
ناشر:‏‫‏‫ مبتکران ‏‫
مناسب برای کودک(3 تا 9 سال)

کیت، گربه‌ و ماه


درباره کتاب

در پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان درباره این کتاب نوشته شده است: در یک شب مهتابی که همه خانواده در خواب و رویا فرو رفته‌اند، کیت با صدای گربه از خواب می‌پرد: «میو، میو» کیت پاسخ می دهد: «میو میو» کیت کم کم به یک گربه تغییر شکل می‌دهد و به همراه گربه سفید یک گردش شبانه شگفت‌انگیز را آغاز می‌کند. پس از آن دوباره از راه‌های آمده باز می‌گردد و به یک دختر کوچولو، خوابیده در رختخواب تبدیل می‌شود.

دیوید آلموند نویسنده «کیت، گربه و ماه» برنده جایزه هانس کریستین اندرسن سال٢٠١٠ است که داستان‌هایش به سبب تخیل لطیف و هوشمندانه‌اش شناخته شده است. این کتاب نخستین کتاب تصویری او برای کودکان است. در این داستان جمله‌های کوتاه با تصاویر هنرمندانه همراه شده و یک کتاب تصویری خیال‌انگیز را برای کودکان ساخته است.

اگر تصویر قصه خواندن برای بچه‌ها با به خواب رفتن آن‌ها پایان می‌گیرد، کیت، گربه و ماه درست از خوابیدن در یک شب مهتابی شروع می‌شود. وقتی کیت از خواب می‌پرد، صدای گربه‌ای را می‌شنود: میو! و این همان دنیایی است که بیشتر بچه‌ها دوست دارند، با بیدار ماندن در شب‌ها، آن را تجربه کنند. در قصه کیت، شب، شروع به راه افتادن تخیل کودکانه و به تصویر کشیدن دنیایی است که با خوابیدن بر آن چشم می‌پوشیم، اما رویاهای کودکانه کیت او را از تخت بیرون می‌کشانند تا در شهری که حالا به خواب رفته است به گشت و گذار برود، گشت و گذاری که کودک می‌تواند با کمک تصاویر کتاب در آن سهیم شود. وقتی صحبت از قصه‌ای تصویری می‌شود، همه جزئیات تصاویر به کمک می‌آیند تا نا گفته‌های قصه را کامل کنند. تصاویر بیدار شدن کیت از خواب و همراهی او با گربه در شهر این وظیفه را به خوبی انجام داده‌اند، همان طور که استفاده از ترکیب رنگ‌هایی که شب را باورپذیر کنند و به تصویر کشیدن سایه‌ها و دیگر جزئیات، یک شب معمولی را در این کتاب کامل می‌کنند. کیت و تخیل او، به همراه تصاویر کتاب، کودک را به دنبال خود می‌کشانند و این شب معمولی را برای او متفاوت می‌کنند. قطع کتاب نیز در خدمت ایجاد جذابیت‌های بیشتر برای کودکی است که پدر و مادرش این قصه را برایش تعریف می‌کنند.

این کتاب به بچه‌ای که دلش نمی‌خواهد بخوابد و دوست دارد همه چیز را در شب هم تجربه کند، می‌گوید که می‌تواند با خیالش به همه جا برود. هر خواب شروع یک قصه تازه است. کیت، گربه و ماه برای کودکان چهار سال و بیشتر توصیه می‌شود.

گزیده‌ای از کتاب
زبان زبرش را بر دندان‌های
کوچک تیزش کشید.
پنجه‌هایش را به طرف صورتش برد.
حس کرد سیبل در می‌آورد و
پوست بدنش نرم می‌شود.
پنجه‌هایش را لیس زد
وگردنش را کشید
ودمش را تکان داد.
گفت: «میو، میو»
صدایش بلند بود و عجیب

نی‌نی‌بان در مجموعه مطالبی با عنوان «معرفی کتاب»، کتاب‌های مناسب کودکان را در رده‌های سنی مختلف به پدر و مادرها معرفی می‌کند تا آنها بتوانند بهترین انتخاب را برای فرزندانشان داشته باشند.

منبع: نی نی بان

در بارداری تا کودک‌‌یاری      برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه