مهدکودک و پیش‌دبستانی بوستان آبی
section background

وبلاگ بوستان آبی

اقدامات ضروری در صورت ضربه به سر کودک

اقدامات ضروری در صورت ضربه به سر کودک

نی نی بان، گروه ترجمه: خیلی از پدر و مادرها به اندازه ای که فکر می کنند در مورد زمانی که بچه ها با آسیب دیدگی یا ضربه مغزی روبرو می شوند، چیز زیادی نمی دانند. مثلا، آیا می دانستید اگر بچه ای که آسیبی به سرش وارد شده، بخوابد، ایرادی ندارد؟ یا اینکه اگر به بچه ای که ضربه ای به سرش خورده اجازه بازی کردن بدهید، ممکن است این کار به وخامت آسیب دیدگی او منجر شود؟ دکتر کوین والتر از بیمارستان کودکان ویسکانسن در میلواکی در مورد اینکه والدین در زمان آسیب دیدگی سر بچه ها چه کارهایی باید انجام دهند، توضیحاتی ارائه کرده است.
علائم طبیعی و غیرطبیعی بعد از ضربه به سر کودک

1. دو گروه سنی بچه ها بیش از دیگران در معرض آسیب های سر هستند. بچه های بین صفر تا چهارسالگی و نوجوانان بین 15 تا 19 سال بیش از بقیه درمعرض آسیب های مغزی هستند. طبق گفته این پزشک قبل از چهار سالگی بچه ها کنترل خوبی روی سر و عضلات گردن ندارند. بچه هایی که در دوران دبیرستان هستند هم به دلیل فعالیت های ورزشی خود در معرض این آسیب دیدگی ها قرار دارند. همچنین آنها به دلیل فعالیت هایی نظیر دوچرخه سواری و اتومبیل رانی در معرض خطرهای مشابه هستند.

2. آسیب به سر آسیب های مغزی هستند. برای همین والدین باید آنها را جدی بگیرند.

3. علایم آسیب دیدگی سر برای هرشخص متفاوت هستند. بچه ها واکنش های متفاوتی به این قبیل آسیب دیدگی ها نشان می دهند. دکتر والتر می گوید اصلی ترین نشانه ای که باید به دنبال آن گشت سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و گیج بودن، بی حال بودن و تیره و تار دیدن است. بچه های زیر 2 سال ممکن است کج خلقی اغراق آمیزی نشان داده یا به مقدار عجیب و غیرمعمول بخوابند و اگر آرام نشوند ممکن است چنین آسیب دیدگی خطرناک باشد.

4. هرشخص که به سرش آسیب وارد شده، باید توسط دکتر ویزیت شود. سوال اینجاست که آیا می توانید تا دفعه دیگر که نزد پزشکتان می روید صبر کنید یا باید بلافاصله نزد متخصص بروید؟ توصیه دکتر والتر این است: حتما با پزشک تماس بگیرید ولی در مورد بچه های کم سن و سال تر موضوع را خیلی جدی تر پیگیری کنید. اینکه با چه سرعتی نزد دکتر می روید هم به سطح راحتی شما بستگی دارد. اگر این اولین تجربه آسیب به سر شماست، شاید لازم باشد به اورژانس بروید. اگر علایم موجود در فرزند شما بدتر می شوند یا او سردردهای عجیبی گرفته و استفراغ می کند و از هوش رفته و تشنج دارد، درنگ نکنید. اگر شک و تردید دارید، بلافاصله ویزیت شوید.

5. بعد از 4 تا 6 ساعت، والدین می توانند کمتر نگران شوند. والتر می گوید: «والدین بعد از گذشت چند ساعت کمتر در مورد یک آسیب دیدگی جدی نظیر خون ریزی مغزی یا شکستگی استخوان نگران می شوند. البته علایم نگران کننده نظیر استفراغ و سردردهای جدی را نباید نادیده گرفت.»

6. یک بچه با آسیب مغزی می تواند بخواند. منطق قدیمی در مورد آسیب دیدگی های سر و بچه ها این بود که آنها را باید هرچند ساعت بیدار کرد تا از هشیار بودن آنها مطمئن شد. اما دکتر والتر می گوید چنین کاری مانعی برای بهبود اوست. بچه ها باید بعد از این ضربات استراحت کنند.

7. ضربه های وارده به سر بچه ها به طور معمول آسیب دائمی ایجاد نمی کنند. آنها معمولا به طور کامل از این آسیب دیدگی ها رهایی می یابند.

8. بچه ای که به سرش آسیب وارد شده نباید به بازی کردن ادامه دهد. چه در زمین بازی و چه در زمین فوتبال، وقتی که بچه ای با آسیب سر وارد می شود، باید استراحت کند. درغیر این صورت، بچه در خطر آسیب های جدی تر یا حتی مرگ است. حتی اگر شک دارید که بچه شما به سرش آسیبی وارد شده، باید او را از زمین بازی بیرون بکشید. دکتروالتر می گوید: «آنها هرگز نباید در همان روز به زمین بازی برگردند. هرگز نباید قبل ازاینکه دکتر آنها را معاینه کند، دوباره بازی کنند. نباید وقتی علایم این آسیب در آنها وجود دارد، بازی کنند.»

9. مربیان ورزشی عموما اطلاعاتی در مورد آسیب دیدگی های سر ندارند. دکتر والتر می گوید که مطالعه و آموزش و آگاهی دراین زمینه مهمترین ابزار برای درمان موفق آسیب های مغزی هستند. او گفته که مربیان باید در مورد مواجه شدن با آسیب دیدگی سر بچه ها برنامه مشخصی در کوتاه مدت و دراز مدت داشته باشند.

10. پرسیدن سوالات درست حیاتی است. یک نوجوان ورزشکار ممکن است درمورد اینکه با آسیب سر روبرو شده، تردید داشته باشد. اینکه فقط از او حالش را بپرسید کافی نیست. حتما او را زیر نظر داشته باشید و اگر تردید دارید، آنها را از بازی کردن منع کنید.

11. حمایت از یک نوجوان ورزشکار برای بهبودی او کلیدی است. والتر می گوید که 80 تا 90 درصد بچه هایی که سر آنها آسیب دیده، بعد از دو تا سه هفته به شرایط عادی بازمی گردند. دراین فاصله، ممکن است آنها از اینکه نمی توانند با همکلاسی های خود در جلسات تمرینی حاضر باشند، ناراحت و افسرده شوند. حمایت مربیان و والدین و معلمان و هم تیمی های برای بهبود هرچه زودتر آنها مهم خواهد بود.

منبع: نی نی بان

در بارداری تا کودک‌‌یاری      برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

با ما در تماس باشید

02188637071 - bostaneabi.com -          

در یک نگاه

مهدکودک و پیش دبستانی بوستان آبی با سالها تجربه در تلاش است که بهترین فضای آموزشی، مفرح و صمیمی برای کودک دلبند شما فراهم کند.

مرکز جدید پیش دبستانی بوستان آبی هم آغاز به‌کار کرد! جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.