مهدکودک و پیش‌دبستانی بوستان آبی
section background

وبلاگ بوستان آبی

اختلال حسی در کودکان، چه معنایی دارد؟

اختلال حسی در کودکان، چه معنایی دارد؟

ایران: اختلال پردازش حسی، یک اختلال بسیار شایع است که از هر 20کودک حداقل یکی را تحت تاثیر قرار می دهد اما با این حال این اختلال در اغلب موارد اشتباه تشخیص داده می شود.

فریبا خان احمدی در خصوص نه به نوازش های کودکانه گفت: اگر فرزند شما به اختلال پردازش حسی دچار است، بهتر است از همین حالادست به کار شوید و فرزندتان را برای شرکت در طرح های درمانی و تمرین تمرکز آماده کنید. آیا کودک نوپای شما هنگام نوازش عقب نشینی می کند، حاضر نیست جز شما با کسی دیگر بیرون برود، به صداهای اطراف بیش از اندازه حساس است، شاید او دچار اختلال پردازش حسی است که متخصصان روان درمانگر به آن اختلال پردازش حسی یا SPD می گویند، بیماری که به ناتوانی در دریافت و پردازش اطلاعات حسی در مغز مربوط می شود .

کودک نوپای شما هم اسباب بازی دوست ندارد؟

کودک برای انجام فعالیت های خود نیاز به سطح مناسبی از پردازش حسی دارد. اگر پردازش حسی بالاباشد کودک، تحریک پذیر و حساس، بیش از حد نگران، عصبانی، خارج از کنترل و برانگیخته است و در تمرکز مشکل دارد. اگر پردازش حسی در کودک پایین باشد، او کند، خواب آلوده، بی حال، تنبل و تمرکزش پایین است. اگر پردازش حسی طبیعی باشد کودک، آرام، هشیار، متمرکز و آماده برای بازی و یادگیری است.

مشکلات رفتاری در کودکان مبتلا به SPD در نتیجه ناکامی های مکرر شایع است.
این کودکان ممکن است علائم افسردگی، اضطراب یا پرخاشگری را نشان دهند و در
انجام مهارت های حرکتی دچار مشکل باشند.

از طرف دیگر اختلالات یادگیری با پردازش های حسی بالاو پایین مرتبط است. کودکی که مشکلات پردازش حسی دارد، در مدرسه با مشکلاتی مانند حساسیت به صدا، شلوغی و ازدحام، درخشندگی نور، تماس های بدنی و تصاویر و کلمات کتاب ها روبه رو می شود که عامل مهمی در مشکلات یادگیری است.

بیماری هایی مانند بیش فعالی، اوتیسم، اسکیزوفرنی، وسواس، اختلالات خواب با پردازش حسی بالاو بیماری هایی مانند، کم رویی، ترس، اضطراب، افسردگی،
استرس، سلامت روانی کمتر و اختلال شخصیت اجتنابی با پردازش حسی پایین
ارتباط دارد.

افراد مبتلابه SPD در حواس چندگانه مشکل دارند. این اختلال معمولاً به شکست تحصیلی در مدرسه، مشکلات رفتاری و حتی اضطراب و افسردگی شدید منجر می شود. تصور می شود این اختلال با ترکیبی از عوامل ارثی و محیطی ایجاد می شود اما هنوز علت قطعی آن ناشناخته مانده است. تفاوت های فیزیولوژیکی بین کودکانی با رشد نرمال و کودکان مبتلابه SPDوجود دارد. اگر جزو آن دسته از والدینی هستید که نمی توانید نشانه های این بیماری را در فرزندتان شناسایی کنید وب سایت بنیاد اختلال پردازش حسی پرچم قرمز این بیماری را بالابرده است.

نوزادان و کودکان نوپا مبتلابه این اختلال معمولاً هنگام نوازش و لمس عقب نشینی می کنند ، حاضر نیستند به جز پدر و مادرشان با شخص دیگری بیرون بروند، هنگام پوشیدن لباس احساس راحتی نمی کنند و نسبت به اسباب بازی هایشان علاقه مند نمی شوند.

کودکان پیش دبستانی مبتلابه اختلال پردازش حسی نسبت به سر و صدا، لمس و بو بسیار حساس هستند، در پیدا کردن دوست مشکل داشته و در انجام مهارت های حرکتی ضعیف عمل می کنند، به طور مداوم راه می روند و به فضای اطراف شان بی اعتنا هستند، در لباس پوشیدن، خوردن، خوابیدن و آداب دستشویی رفتن نیز مشکل دارند.

درجه اختلال SPDدر دانش آموزان با علائمی مانند، راه رفتن مدام، بیقراری، رفتارهای تهاجمی، حساسیت زیاد به سر و صدا، لمس و بو و ناآگاهی از درد بروز می کند. اختلال پردازش حسی در نوجوانان و بزرگسالان نیز با بی حالی، پریشانی و پرت شدن حواس، ناتوانی در به پایان رساندن وظایف، ضعف اعتماد به نفس، حساس نسبت به سر و صداهای اطراف و مشکلات تمرکز ظاهر می شود. اگرچه درمان قطعی برایSPD وجود ندارد، اما کاردرمانی گاهی به این کودکان کمک می کند که بیاموزند با علائم خود کنار بیایند. در روان درمانی به این کودکان تعلیم داده می شود که واکنش های خود را نسبت به تحریک های حسی مهار کنند و رفتار خود را بهبود بخشند.

اگرچه پرچم قرمز ایده خوبی در مورد اینکه آیا فرزند شما از SPDرنج می برد یا نه می دهد اما تنها کسانی که به صورت حرفه ای آموزش دیده اند می توانند این اختلال را تشخیص دهند. پزشک شما با این پرچم قرمزی که در دست دارد نشانه های مختلف را جست و جو خواهد کرد. اگر علائم به اندازه کافی برای اختلال SPD وجود داشته باشد از فرزندتان آزمون می گیرد. رایج ترین تست برای کودکان تست SIPT است که نوعی آزمون کار درمانی است.

روش دیگر تشخیص شامل آزمون های استاندارد، گزارش والدین و مشاهدات بالینی است. بعد از تشخیص اختلال پردازش حسی، فرزند شما به احتمال زیاد باید در کلاس های کار درمانی، شنوایی درمانی یا ترکیبی از این دو شرکت کند. درکار درمانی از فعالیت های سرگرم کننده و چالش برانگیز استفاده می شود که پایانی موفقیت آمیز دارد. در روش شنوایی درمانی با استفاده از صدا مغز را تحریک می کنند و عملکرد فیزیولوژی عصبی برای یکپارچه سازی ورودی های حسی بهبود می یابد. هر دو کاردرمانی و شنوایی درمانی مبتنی بر انعطاف پذیری عصبی است. همان طور که کودک همچنان تجارب مثبت را یاد می گیرد اطلاعات حسی پردازش می شود. امیدوار باشید، اگر فرزندتان به اختلال SPD مبتلااست خودتان را در روند درمان درگیر کنید. کار سختی نیست برای تشویق فرزندتان از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

منبع: نی نی بان

در بارداری تا کودک‌‌یاری      برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

با ما در تماس باشید

02188637071 - bostaneabi.com -          

در یک نگاه

مهدکودک و پیش دبستانی بوستان آبی با سالها تجربه در تلاش است که بهترین فضای آموزشی، مفرح و صمیمی برای کودک دلبند شما فراهم کند.

مرکز جدید پیش دبستانی بوستان آبی هم آغاز به‌کار کرد! جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.